B Vitaminleri ve Hastalıklar

B vitaminleri suda çözünmektedirler. Bir arada bulunduklarından B-kompleks diye de anılırlar. Bu vitaminler diğer vitaminler ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemediği için besin yolluyla alınmaları . B vitaminlerinin eksikliklerinde çeşitli klinik semptomlar gözlenmektedir ancak multi-vitamin desteğiyle kayıp yerine koyularak tedavi sağlanabilir.  Hangi besinler B vitaminleri bulunur ve eksikliklerinde nasıl sonuçlar oluşmaktadır, semptomlar nasıl görülür? B Vitaminleri ve Hastalıklar

B1 (TİAMİN) 

B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaşması durumunda beriberi adı verilen  bir hastalık oluşmaktadır.  Bu hastalık hızla tedavi edilmemelidir yoksa ölümcül olabilir. Beriberi hastalığında kalbe akciğerlere zarar veren su birikmeleri görülmektedir. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali gözlenmektedir.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek,maya özü, yoğurt, çedar, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kümes hayvanları..

B2 (RİBOFLAVİN) 

B2 vitamini eksikliği halinde  ağız içi yaralar ve dil hastalıkları gözlemlenir. Dudaklarda yanma ve ağrı hissi oluşur.  Hayvansal besinler B2 bakımından oldukça doludurlar ve  bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler  B2 vitamini eksikliği riski taşırlar.

Bulunduğu besinler: buğday özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,kümes hayvanları, az pişmiş biftek, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

Niyasin yani B3 vitamini eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşur.  Pelagra hastalığında sinir sisteminde bozulmalar ve cildin güneş gören yerlerinde simetrik yaralar görülmektedir.  Bu hastalık tek tür besin ögesini ön plana çıkaran kültürlerde sık gözlenen bir hastalıktır. Eksikliğin ciddi boyutlarda olmadığı  durumlarda ise asabiyet, halsizlik, yorgunluk ve depresyon hali gözlemlenir.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve,peynir, çedar, kümes hayvanları, az pişmiş biftek, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) 

B5 eksikliğini bir hastalığa neden olduğu söylenemez ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olabilir.  Eksikliğinin belirtileri baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve depresyon olarak söylenebilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk, fındık, bira mayası ve buğday kepeği bolca B5 vitamini bulunur.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

B6 vitamini eksikliğinde ağız, burun ve göz çevrelerinde  ciltte pullu kabuklu ve yağlı bir cilt oluşumu görülür. Ciddi eksiklik durumlarında beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluştuğu görülmektedir.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında ve yol tutmasına karşı da tedavi yöntemi olarak uygulandığında sonuç alınmaktadır.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan yeterlidir. Özellikle buğday özü, hindi, yumurta,muz, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) 

B12 eksikliğinde  -B12′nin koruma sağlama görevinde olduğu-ölümcül bir tür anemi ortaya çıkmaktadır. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasının teşhis edilmesiyle belirlenir ve genellikle b12  eksiklikleri belirgin olarak gözlemlenemediğinden tedavi gecikir. Bunun sonucunda da ciddi nörolojik sıkıntılar yaşanır.  B12 eksikliği  tehlikesi altında olanlar  anemiler, bağırsaklarında emilim problemleri olanlar, katı vejetaryen (hiç bir hayvansal besin maddesi tüketmeyenler) bulunmaktadır.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini hayvansal besinlerin dışında besinlerde bulunmamaktadırlar.