Ayak Sağlığınız için Bitkisel Yağlar

Ayak sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Yumuşacık bakımlı ayaklara sahip olmak ise tüm bayanların hayalidir. Özellikle kış aylarında uzun süre ayakkabılar içerisinde havasız kalan ayaklarımız yeteri kadar nemi alamaması sebebiyle topuklarda çatlama, deride sertleşme gibi problemler ile baş başa kalıyor. Yazın açık ayakkabılar, deniz ve kum sebebiyle nemini sağlayan ayaklarımız kışın havaların soğuması ile birlikte farklı bir hal alarak bakıma muhtaç kalıyor.

Kat kat giyilen çoraplar, saatlerce havasız kalan ayakkabılar zamanla kurumaya ve deride çatlamaya sebebiyet veriyor. Özellikle kış aylarında ayak sağlığına dikkat etmemiz yazın giyeceğimiz açık ayakkabılarda kusursuz ayaklara sahip olmamızı sağlıyor. Ayak sağlını korumak için gece yatmadan önce bazı nemlendirme özelliği olan ayak kremlerini sürerek yatmak gece boyunca derimizin yenilenmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde çok fazla ayakta kaldınız ya da hiç hareket edememiş olmanız durumunda ayaklarda yeterince kan dolaşımı sağlanmaması nedeniyle şişmeler olacaktır. Bu nedenle akşam yatmadan önce ayaklarınızı ılık ve tuzlu suda bekletebilir ya da soğuk sıcak su şoku ile canlandırabilirsiniz. Bunun sışında doğanın bize sunduğu güzel kokuları ile bizi büyüleyen yağlar ile ayaklarınıza masaj yapabilir ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayak sağlığınız için bazı bitkisel yağlar;

– Zeytinyağı

– Susam yağı

– Badem yağı,

– Kayısı çekirdeği yağı,

– Portakal yağı,

– Çilek yağı gibi tüm yağlar ayak sağlığınız açısından önemli olup aynı zamanda çatlamasını engelleyecek ve kadifemsi bir görünüm kazanamasını sağlayacaktır. Bu yağları az miktarda tek başına ayaklarınıza uygulayıp daha sonra çorap giyerek nemlenmesini ve derinin emmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında bu yağların bir kaçını kullanarak ve birkaç malzeme daha kullanarak ayak bakım yağı yapabilirsiniz.

Örneğin: 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı susam yağına bir çay kaşığı bebek pudrası ekleyerek karıştırabilir ve masaj yöntemi ile ayaklarınıza yedirebilirsiniz. İster çorap giyip birkaç saat nemlenmesini sağlar isterseniz yarım saat beklettikten sonra ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak sağlığı, ayak sağlığı için ne yapmalı, sağlıklı ayaklar, ayaklarda çatlamayı önlemek, evde ayak kremi yapımı, ayak bakımı için yağlar, ayak bakımı için doğal kremler, ayak bakımı için bitkisel yağlar, kışın ayak bakımı, kışın ayak bakımı nasıl yapılır