Antep Fıstığı Kaç Kaloridir?

Şam fıstığı olarak bilinen antep fıstığı, birçok tatlı kullanılabilir da ya da kuruyemiş olarak tüketilebilir. Antep fıstığı tüketmeyi seviyorsanız fakat antep fıstığı kaç kalori diye düşünüyorsanız sizin için cevaplayalım.

Adını Gaziantep ilimizden almıştır Antep fıstığı faydaları da çoktur. İyi huylu kolestrolü yükseltirken kötü huylu kolestrolü düşürür. Kanser ve türevlerini vücuttan uzaklaştırdığı söylenir. Kan şekerinin düşmesinde etkili olan antep fıstığı diyabet rahatsızlığında etkili bir kuruyemiştir. Kansızlığa iyi gelir. Ayrıca ara öğünde tüketilebilecek ideal bir besindir. Böbreklerde oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. Kalp hastalıklarına iyi gelir. Bağırsakların düzenli çalışmasında etkilidir. Öksürüğü hafifleterek göğüsü yumuşatır. 100 gram Antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının yüzde 35”ini karşılar. Antep fıstığı, insan ve hayvanların temel enerji kaynağı olan ve proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanımını kısıtlayan karbonhidratlar açısından diğer sert kabuklu meyvelerle benzer oranda olup yaklaşık miktarı  15.5-19.0  / 100g  arasında değişmektedir

Antep Fıstığı Kilo Aldırmaz. Kalori oranı yüksek olmasından dolayı çoğu bireyin yemeyi tercih etmediği antep fıstığı bilinenin aksine kilo aldırmıyor. İçeriğinde bol yağ bulunması kiloya değil enerjiye dönüşüyor. Severek yediğimiz antep fıstığı kaç kaloridir? 100 gram(porsiyon) antep fıstığı 562 kaloridir. Ortalama bir avuç Antep fıstığı 30 gram olup ortalama 200 kalori içermektedir. Glisemik endeksi düşüktür. Makul ölçüde yiyebilirsiniz. Antep fıstığından alınan kalori glikoz seviyenizi yükseltmez. Antep fıstığınında dahil olduğu kuruyemişlerde glisemik edneksi çok düşüktür. Bu nedenden dolayı kuruyemiş tüketmek kan şekeri seviyesindeki ani artışa yol açmaz. Hatta kna şekeri ve ünsilin üretimi seviyesini dengelemeye de yardımcı olur. Kan şekeri belli dengede olması ise açlık krizlerini önleyip, fazla yeeniz ve kilo almanızı engeller. Ayrıca antep fıstığından alınan kalori hemen yağa dönüşmez.