Akrep Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Akrep Otu

Akrep Otu Nedir?

Akrep Otu Latince adı Heliotropium arborsecens ve Almanca adı Vanilleblume sonnenwende olarak bilinmektedir. Bu ot çoğu kişi tarafından bilinmese de oldukça önemli ve faydalı bir ottur. Yapısı ikinci derecede sıcak ve kurudur. Sıkıştırıcı özelliği vardır. Mavi zambak ve nilüfere benzemektedir.

Akrep Otu

Akrep Otu Nerede Yetişir?

Akrep Otu yaygın olarak Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişmektedir. Ancak diğer ülkelerde özellikle Avustralya ve  Kuzey Amerika’da büyük oranda doğallaşmış ve yayılmıştır. Beyaz renkli çiçekleri olan 40 santim kadar uzayabilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Meyve bahçeleri ve tarlalarda yetişir. Koyun, sığır, at, domuz ve kümes hayvanları için zehirli bir ottur.

Akrep Otu

Akrep Otu Faydaları Nelerdir?

Akrep Otu doğada bulması çok zor olmayan bir bitkidir. Sağlığa faydaları oldukça fazladır. Bu yazıda sizler için akrep otunun faydalarından bahsedeceğim. İşte akrep otunun faydaları;

  • Akrep Otunun en önemli özelliği tüm öldürücü zehirlere karşı panzehir görevi görmesidir.
  • Kuduz köpek, tilki, kurt ısırmasına, akrep otundan bir dirhem ve ceviz masilden bir denk karıştırıp içilirse hayvanların zehrinden korur.
  • Kuduz hastalığına iyi gelmektedir.

Kuduz hastalığına sahip olan bir kadının oğlu sayesinde bu otu kullandığı ve bu ot sayesinde kuduz hastalığını yendiği söylenmektedir. Bu ot sayesinde kadın sağlığına kavuşmuştur.

Akrep Otu

Akrep Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Akrep Otunun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Fakat yine de kullanılırken dikkat edilmelidir.