A vitaminin Görevleri, Yararları

A vitamini göz ve cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamindir. Tüm vitaminler gibi A vitamini de ancak ve ancak besin yoluyla alınabilir. Bu bakımdan A vitamini eksikliğiyle ve bundan doğacak rahatsızlıklarla karşılaşmamak için A vitamini ihtiyacımızı karşılayacak bir besin programına göre beslenmemiz gerekmektedir. Peki A vitamini vücudumuzda hangi işlerde görev alır? Hangi besinlerde bulunur?A vitaminin Görevleri, Yararları

A Vitaminin Yararları

A vitamini göz sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamindir. Gece görebilmemizi sağlayan göz pigmentlerinin oluşumuna katılır ve bizi gece körlüğüne karşı korur.  Cilt, boğaz, akciğer sağlığında da  A vitamini önemli bir rol oynar. Solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı bizi korur. Kemik gelişimi ve ceninin büyümesi içinde gerekli olan önemli vitaminlerdendir.

A Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Kuzu ciğeri, yumurta, süt, yoğurt, havuç, peynir, sardalye, uskumru, tereyağı ve yeşil sebzeler A vitamine zengin besin ögeleridir.  Ancak bu besinlerin kızartılmaması özellikle tavsiye olunur şayet A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve bu besinler kızartılırsa  A vitamini bakımından zenginliklerini kaybederler, fakirleşirler.

A Vitamini Eksikliği 

A vitamini eksikliğinde çoğu zaman cilt problemleri görülür. Bu bağlamda cilt probleminiz varsa  A vitamini eksikliğinizin olması oldukça muhtemeldir. Eksiklik durumunda ortaya çıkabilecek başka bir sonuç ise solunum ve idrar yollarında enfeksiyona bağlı hastalıklardır. Ancak  A vitamini eksikliği ileri boyutlardaysa bu halde görme bozuklukları, göz hastalıkları, gece körlüğü ve körlük ortaya çıkabilmektedir.