Oruç Metabolizmamızı Nasıl Etkiliyor?

8711İslam dünyası için Ramazan ayına çok az bir süre kaldı. Ramazan’ın sıcak dönemlere geliyor olması ayrı bir telaş yaratırken, ilk akıllara gelen susuzluğa nasıl dayanılacağı oluyor. Günlerin uzun olması oruç tutmayı her zamankinden daha zor hale getiriyor. 16 saatten fazla aç kalan bünye özellikle gün boyu çalışmak zorunda olan kişileri bir hayli zorluyor. Gün boyu aç kalan bünyede, kan şekeri düşmesi, halsizlik, kan basıncı düşüşü, kandaki trigliseridlerde artış gibi durumlar söz konusu olabilir. Tabi bunlara bağlı olarak konsantrasyon güçlüğü ve işte verimli olamama gibi durumlar da beraberinde geliyor.

Ramazan sürecinde orucu en sağlıklı şekilde atlatmak, gün içerisinde yaşanan açlık ve susuzluğun olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek için çeşitli takviyeler kullanabilir, oruç şurubu gibi desteklerden yararlanabilirsiniz. Öğle uykusu da kan şekeri düşmesi ve buna bağlı olarak oluşan halsizliği ortadan kaldırabilir. Gün içerisinde açlıktan kaynaklı atletik performans düşüşü, halsizlik gibi durumların önüne geçmek için kısa bir öğle uykusu gerçekleştirebilirsiniz. Sadece 1 saatlik bir uyku bile bunun için yeterli olabilir.

Yaklaşık 17 saat aç kalan bünyenin iftarla birlikte bir anda aşırı şekilde besin yüklemesi de sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Uzmanların tavsiyesi az ve yavaş yemeye çalışmak. Bir anda çok fazla su içmek yerine bir ya da iki bardak sudan sonra çorba içmeli, sonrasında hafif besinler tüketilmelidir. Oruç şurubu da gün içerisinden iyi bir destekçi olabilir. Satın almak için Almanya, Hollanda ve Fransa gibi diğer tüm Avrupa ülkelerinden sipariş verebilirsiniz.