Kabakulak Nedir

 

Kabakulak Nedir

 Kabakulak virüs kökenli bir hastalıktır ve 6-10 yaşları arasında çocuklarda sıkça görülmektedir. Bu hastalık tüm tükürük  bezlerini ve beyin zarlarını da etkileyebilmektedir.

Teşhis; Hastalığın bulaşmasından üç hafta sonra çocuk, 1-2 gün süreyle genel bir rahatsızlık hisseder, karın ağrısı, baş ağrısı ve kusmalar görülür.  Çok yüksek ateş görülmektedir.  Kulağın arka tarafına basıldığında acı hissedilmesi, kulakaltı bezinde şişme olması kabakulağın teşhis edilmesini sağlar.  Bu bezin şişmesi nedeniyle çocuğun başı ya bir tarafa ya da iki tarafa birden şişerek çocuğun yüzünün şeklini değiştirir. Şiş olan bölgeye  dokunulduğunda burada bir dirençle  karşılaşılır, ağrı vardır, deri hafifçe parlamaktadır.  Hastalık bir kaç günde iyileşme aşamasına geçmeye başlar.

İltihaplar: Sık hatta hemen her hastada görülebilen iltihaplar vardır ki ensede bir sertleşmeyle kendisini gösterebilir. Ama bu durum önemli değildir. Belirtiler korkutucu olsa da kabakulak korkutucu bir hastalık değildir. Genellikle bir kaç gün içerisinde hastalıktan kurtulur ve dönem geride bırakılır. Bu hastalığın tedavisi de  özel bir çaba istememektedir. Sadece çocuğu dinlendirmek, çocuğun uyumasını ve rahatlamasını sağlamak gerekmektedir. Kabakulaktan korkmamak ancak tedaviyi de aksatmamak gerekmektedir.