Fazla Kilo Zararları

Fazla kilolu olmak, belli bir sınırı aştığında bilindiği üzere obezite olarak adlandırılmaktadır. Obezitenin bir hastalık olması ve bu hastalığın insanları çok etkilemesi nedeniyle obeziteye karşı açılan savaşlar, bugün dünyanın en çok önem verilen konularından biridir. Çünkü obezite hem kişiyi fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyip hayattan koparmaktadır.
Fazla Kilo Zararlari

Fazla kilolu kişilerde yağlanma çok olduğu için ve vücut olması gerektiğinden büyük olduğundan, gerekli oksijen vücuda yetiştirilemez.  İç organların çalışmalara sıkıntıya girer. Fazla kilolu olan kişilerin risk altında olduğu hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmekte. Fazla kilolar kişileri kalp damar hastalığına yatkınlaştırır. Bunun yanında şeker problemleri, tansiyon problemleri, kolestrolün sürekli yüksek olması gibi durumlarla da sık karşılaşılmaktadır.

Obezite sadece güzellik açısından problem yaratmaz, vücut çok ağır olduğu için kemiklere ve kaslara daha fazla yük binmektedir. Bu da kemik sistemini ve kasları zorlar ve çeşitli problemlere neden olur. Özellikle diz ve bel bölgelerinde ciddi ağrılar yaşanır, aşırı kilolu kişiler yürümekte ve dik durmakta sıkıntı çekerler. Bu sebeple menüsküs gibi hastalıklar da fazla kilolu kişiler de görülmektedir.

Şişmanlık nedeniyle hücrelere yeterince oksijen gitmez ve metabolizma fazla çalışması gerekirken daha da yavaşlar ve kişiler çok çabuk yorulur. Uykuya düşkünleşirler. Tüm problemlerin yanında bu kişilerde çeşitli psikolojik problemlerde görülmektedir. Kendilerini ezilmiş, dışlanmış hissetme, aşağılık komplexi gibi sorunların yanında yalnız kalma isteği ve sosyal hayattan kopma durumları gözükür. Bu nedenle kişilerin obezite aşamasına gelmeden önce fazla kilolarıyla baş etmeleri vücutları ve psikolojileri için çok önemlidir. Fazla kilolu olmak bir çok hastalığı açık çek yazmaktır.